2016/2017

KAWIARENKA DLA IGORKA

Igorek w 13-tej dobie życia przeszedł pierwszy zabieg w obrębie serca tzw. banding tętnicy płucnej. Na naczynie założono specjalną opaskę, która ograniczała przepływ krwi. Mimo, że po 4-dniach Igorek został odłączony od respiratora i sam oddychał, to nadal borykał się z uciążliwą dla tak małego i wyczerpanego dziecka infekcją. Po 11-dniach spędzonych na Oddziale Intensywnej Terapii został przewieziony na Oddział Kardiologiczny, gdzie przebywał do 22.01.2016r. Tego dnia, dokładnie miesiąc po przyjściu na świat został wypisany do domu.

Przed Igorkiem jeszcze dwie operacje na otwartym sercu, tzw. właściwe zabiegi korygujące jego wadę. Serce Igora nigdy nie będzie wyglądało jak zdrowe to jednak operacje sprawią, że będzie pracowało tak, jak powinno. Pierwsza z operacji powinna odbyć się ok. 6 miesiąca życia dziecka, druga - gdy dziecko ma 2,5 roku. 

 

Igorek ma już prawie rok a operacja nadal nie została wykonana. Chore serce pilnie potrzebuje zabiegu, chłopiec funkcjonuje jedynie na wykonanym w okresie noworodkowym bandingu, co stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

 

SZKOLENIE DLA WOLONTARIUSZY

 

Wolontariusze I Liceum: Beata Karska, Weronika Rechul, Wiktoria Kozicka, Katarzyna Szafran, Emilia Serecka, Weronika Mulawa, Weronika Lisiewicz, Milena Otłowska, Sylwia Zawiślak, Natalia Flor, Aleksandra Kuźma, Aleksandra Proć, Agnieszka Makowska  4 lutego oraz 11 lutego 2017r., uczestniczyły w specjalistycznym szkoleniu z zakresu opieki nad osobami w podeszłym wieku.

 

25 FINAŁ WOŚP

Dnia 15 stycznia 2017 r. już po raz 25 „zagrała” w Zamościu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 500 wolontariuszy z naszego regionu w tym 50 z I LO w Zamościu kwestowała na zakup sprzętu medycznego, również dla zamojskich szpitali i instytucji medycznych.

Pieniądze zebrane podczas XXV Finału zostaną przeznaczone dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Wolontariuszom dziękujemy!

 

KAWIARENKA CHARYTATYWNA

Samorząd Uczniowski oraz wolontariusze naszej szkoły zorganizowali kawiarenkę charytatywną. Dochód ze sprzedaży ciasta, przeznaczony został na pomoc ubogiej ludności po katastrofie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Żyją na terenach skażonych promieniowaniem jonizującym, ale wspólnie podkreślają: "tu się urodziłem i tu umrę!". 

Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy.

 

TURNIEJ CHARYTATYWNY

Ponad 13 tysięcy złotych zebrali podczas Turnieju Charytatywnego – organizatorzy, Dawcy Uśmiechu, nieformalna grupa działająca w strukturach ZCW oraz wolontariusze I LO Katarzyna Szafran, Wiktoria Kozicka, Sylwia Zawiślak, Weronika Zawiślak.

Pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację Kuby, chłopca, który uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu.

Dawcy Uśmiechu to Małgosia Ostasz, Mateusz Prus i Kamil Tomczyszyn, wspaniali wolontariusze, którzy potrafią zjednywać i przekonywać do swoich idei sportowców, sponsorów, koleżanki, kolegów i... ludzi dobrej woli. Przykładem jest ten świąteczny turniej, który odbył się 26 grudnia i zgromadził w hali zamojskiego OSIR prawie 300 osób! Oprócz rywalizacji piłkarzy (24 drużyn) odbyły się: aukcja, loteria, atrakcyjne pokazy oraz kwesta. 

 

Wielkie dzięki i wielkie gratulacje! Takich wolontariuszy, takich “dawców uśmiechu” potrzebuje ZCW i potrzebuje nasze miasto!

 

WIGILIA W SZPITALU

Wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem to już tradycja na oddziale paliatywnym, opiekuńczo- leczniczym i pediatrycznym zamojskiego szpitala. 

Wolontariusze odwiedzili pacjentów z małymi niespodziankami. Wręczając pacjentom stroiki, składając życzenia chcieli być choć na chwilę z pacjentami w tym szczególnym czasie. Wolontariusze zadbali także o świąteczny wystrój Szpitala.

 

Kolędnicy ze śpiewem i modlitwą na ustach wchodzili do każdej sali. Po tym kolędowaniu dostaliśmy niezwykłego „energetycznego kopa”, który pobudził nas do intensywniejszej pracy. Każde nasze kolędowanie uczy mnie coraz większej empatii wobec ludzi, ale także doskonale uświadamia mi, jak ważne jest to, aby mieć otwarte serce na pomoc drugiemu człowiekowi, w tym przypadku na pomoc dzieciom, które przecież tak niewiele potrzebują, aby mogły być szczęśliwe – mówią wolontariusze.

 

SZLACHETNA PACZKA - POMAGAMY

Szlachetna paczka to ogólnopolski program pomocy ludziom w trudnej sytuacji. To system pomnażający dobro, łączący tysiące ludzi: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. W Polsce w skrajnym ubóstwie żyje aż 2,1 mln ludzi. Każdemu, kto zmaga się z biedą i traci siły, by walczyć dalej, kibicują tysiące wolontariuszy i darczyńców SZLACHETNEJ PACZKI! Razem możemy wygrać. Radością i wzruszeniem reagowały rodziny, które w tym roku otrzymały Szlachetną Paczkę przygotowaną przez wolontariuszy naszej szkoły. Pomoc otrzymało 10 rodzin. 

Szczególne podziękowania składamy również uczniom klasy II b i II c, którzy zrezygnowali z mikołajek klasowych, przekazując pieniążki na pomoc innym. 

 

Bardzo dziękujemy.

 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W piątek 16 grudnia odbył się kiermasz bożonarodzeniowy przygotowany przez uczniów nasze szkoły, którzy należą do sekcji artystycznej. 

Na barwnym, kolorowym stole znalazły się choinki, bombki, kartki świąteczne, pierniczki i inne świąteczne cudeńka, które można było zakupić za niewielką odpłatnością. 

Prace przeznaczone na kiermasz cieszyły się dużym zainteresowaniem i nikogo nie trzeba było zachęcać do nabycia ręcznie wykonanych ozdób świątecznych. 

 

Tym, którzy odwiedzili nasz kiermasz serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejny. 


„TAK, POMAGAM” – zbiórka żywności Caritas

Wolontariusze naszej szkoły jak co roku włączyli się w akcję Caritas, zbierania żywności w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce. Młodzież w dniu 10 grudnia 2016 roku zbierała artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, z których placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki i paczki dla osób ubogich i potrzebujących. 

Paczki żywnościowe z artykułami spożywczymi trafiają w pierwszej kolejności do rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej, do osób starszych samotnych oraz rodzin, które dotknięte zostały trudną sytuacją losową. 

 

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!

 

AMNESTY INTERNATIONAL

Sekcja parlamentarna samorządu uczniowskiego zorganizowała 8 grudnia Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa są łamane. Maraton organizowany jest zawsze w weekend w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Listy, jak podkreśla AI, od początku istnienia organizacji są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Maraton Pisania Listów pokazuje, w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią +nie+ łamaniu praw człowieka.

Dzięki zaangażowaniu mamy wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby, wystarczy kartka i długopis. 

AI podkreśla, że co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Amnesty wskazuje, że dzięki zeszłorocznej akcji doprowadzono do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA oraz uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań. 

W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 270 tys. listów. Na całym świecie napisano ich w sumie 3,7 mln.

 

My napisaliśmy 311 listów. 

 

DZIEŃ WOLONTARIATU

Wolontariat to wspaniała inicjatywa, z dnia na dzień stająca się coraz bardziej popularna. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przyczyniają się do tego również uczniowie naszej szkoły. W I Liceum wolontariat istnieje już od 14 lat, w trakcie których brał udział w niezliczonych akcjach na rzecz potrzebujących. Dlatego 1 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariuszy, w auli I Liceum mieliśmy niewątpliwą przyjemność obejrzeć Galę Charytatywną, aby w pewien sposób uhonorować wszystkich naszych szkolnych, bezinteresownych działaczy.

Jak zawsze, atrakcje były bardzo różnorodne. Cała uroczystość rozpoczął krótki koncert uczniów naszej szkoły. I niestety, nawet najwymyślniejsze epitety nie oddadzą tego, co przekazali nam artyści swoją muzyką. A może to lepiej, że takie 'perełki' możemy usłyszeć tylko podczas specjalnych okazji?

Kolejnym punktem naszego spotkania było nagrodzenie wolontariuszy, którzy 5 i 6 listopada w Galerii Twierdza w Zamościu rejestrowali potencjalnych Dawców Szpiku. Podziękowania i dyplomy wręczyła p. Krystyna Rybińska-Smyk z Zamojskiego Centrum Wolontariatu, który był głównym ogranizatorem akcji DKMS. Wyrazy uznania otrzymali również wolontariusze zaangażowani w Dzień Papieski.

Jak się okazuje, działalność charytatywna daje również inne możliwości niż (choć przecież najważniejsza) satysfakcja. Poznaliśmy Rebeccę z Hiszpanii, Alexandrę z Węgier i Biagio z Włoch, którzy ( należą do organizacji Krok za krokiem i )przyjechali do Polski w ramach projektu Erasmus+. Ma on na celu m.in. upowszechnianie tolerancyjności, zapoznawanie młodych ludzi z odmiennymi kulturami, podwyższenie umiejętności językowych oraz, a właściwie przede wszystkim, zwiększenie wrażliwości na problemy ludzi bez względu na wiek, narodowość czy przekonania.

Kulminacyjnym punktem Gali była projekcja dzieła naszych licealistów- Teleexpress Wolontariatu! W tym odcinku dowiedzieliśmy się, co skłania uczniów do uczestniczenia w akcjach na rzecz innych osób, czy przeszkadzają one w nauce oraz zapoznaliśmy się z najnowszymi działaniami naszej sekcji charytatywnej.

 

Na zakończenie naszej relacji mamy pewien bonus dla osób, które zastanawiają się, o co tyle szumu, jaki jest sens działania w wolontariacie, skoro nie dostajemy nic w zamian. Odpowiemy słowami Ghandi'ego: "Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym".

 

Gala Wolontariatu

Gala Wolontariatu i Inicjatyw Społecznych to  okazja do wyróżnień dla tych, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas innym.

Kierujące pracami Zamojskiego Centrum Wolontariatu Ewa Szczepańska oraz Krystyna Rybińska-Smyk wręczyły dyplomy i podziękowania aktywnym wolontariuszom, jak i działającym przy placówkach oświatowych szkolnym klubom i kołom wolontariatu. 

Takie podziękowania otrzymali również wolontariusze naszej szkoły: Milena Otłowska, Sylwia Zawiślak, Natalia Flor, Emilia Serecka oraz koordynatorki wolontariatu p. Bożena Krupa i p. Agnieszka Niańko.  Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Zamość otrzymała Wiktoria Kozicka

Gratulujemy!!!


Pomóż dzieciom przetrwać zimę

Grupa wolontariuszy naszej szkoły 18 listopada 2016r. wzięła udział w akcji  „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” w sklepach PSS Społem.

 

W zbiórce darów uczestniczyli: Dawid Smalcuga, Jan Siulkowski, Natalia Flor, Weronika Lisiewicz, Sylwia Zawiślak, Aneta Chacia, Marta Otłowska, Ilona Śliwa, Agata Burda, Karol Pastuszak, Natalia Żurek, Weronika Prządka, Joanna Trześniowska, Ewa Batorska, Tomasz Klimek. 

Z zebranej żywności przygotowano 206 paczek żywnościowych, które zostaną przekazane rodzinom i osobom objętym świadczeniami pomocy społecznej.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom oraz darczyńcom tegorocznej akcji PDPZ.

Wszystkim wolontariuszom dziękujemy.

 

Dzień Papieski

W tym roku I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu po raz pierwszy przyłączyło się do ogólnopolskiej zbiórki „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizowanej w ramach obchodów XVI Dnia Papieskiego.

W ramach obchodów licealiści przez kilka tygodni prowadzili kwestę na ulicach Zamościa i w okolicznych miejscowościach na stypendia dla uzdolnionych uczniów i studentów z niezasobnych rodzin, pochodzących z małych miejscowości. Zebrali dokładnie 3469,06 zł.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia działa od 16 lat. Z jej pomocy skorzystało już ponad 2,5 tys. młodych ludzi, nazywanych często "Żywym pomnikiem" św. Jana Pawła II. 

W zamojskim I LO jest aktualnie jej 3 stypendystów.

 

Koordynatorami zbiórki Agnieszka Niańko i s. Mirosława Kozioł.

 

Znicz dla Lwowa

Wolontariusze naszej szkoły zorganizowali akcję zbierania zniczy, które zapłonęły na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim, Obrońców Lwowa w dniu 11 listopada ku pamięci poległych polskich żołnierzy. Na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920. Za każdy okazany gest życzliwości serdecznie wszystkim dziękujemy. Zbiórka jest wspólnym przedsięwzięciem z biurem turystycznym „Quand”.

 

Każdy może pomóc!

5 i 6 listopada od 9.00-20.00 w Galerii Twierdza w Zamościu grupa 50 wolontariuszy naszej szkoły rejestrowała potencjalnych Dawców szpiku dla chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną Łukasza Zwolana. Akcja zorganizowana została przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w Zamościu i zakończyła się duży sukcesem, ponieważ do grona Dawców dołączyło ok.460 osób. Wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój wolny czas bardzo dziękujemy.

Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Później, w ciągu miesiąca próbki materiału genetycznego są badane, a następnie co dwa tygodnie jest robiona aktualizacja bazy danych potencjalnych dawców. Osoby, które zostają zaliczone w poczet dawców dostają informację e-mailem lub telefonicznie. Wtedy muszą potwierdzić, czy nadal chcą pomóc.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy niespokrewnionego dla Pacjenta jest bardzo trudne. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi. 

Pomoc dla Mateusza

W środę 12 października w naszej szkole odbyła się kawiarenka charytatywna. Pieniądze przeznaczone zostały na pomoc 23 -letniemu Mateuszowi, który w listopadzie 2013 r. uległ wypadkowi w wyniku którego zapadł w śpiączkę. Obecnie przebywa w rodzinnym domu, potrzebuje jednak  intensywnej i kosztownej rehabilitacji. Mateusz ma szansę na wybudzenie się ze śpiączki, jednak barierą jest kwestia finansowa. Pobyt w klinice jest kosztowny, a rodziny Mateusza nie stać na pokrycie takich kosztów.  Przed wypadkiem był pełnym energii chłopakiem, jego pasją była piłka nożna. Mamy nadzieję ze pieniądze z kawiarenki przyczynią się do poprawy zdrowia.

Pomóżmy Mateuszowi w powrocie do zdrowia !

 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

 

W kawiarenkę zaangażowały się: Weronika Mulawa, Wiktoria Czapla, Aleksandra Durzyństa, Aleksandra Puchacz, Klaudia Rębacz, Aleksandra Sawa, Kinga Zarębska, Julia Źwiernik, Marta Buczkowska, Kaja Jadacka, Kornelia Kulesza, Katarzyna Łyciuk, Natalia Flor, Wiktoria Kozicka, Katrzyna Szafran, Milena Otłowska, Weronika Rechul, Sylwia Zawiślak. 

 

Wszystkim bardzo dziękujemy!

 

KAPSELKI DLA NATALKI

Każdego dnia odkręcamy butelki, pojemniki, soki i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to co trzymamy w ręku może być dla kogoś krokiem do poznania świata. Te małe , niepozorne nakrętki zbieramy dla Natalii Saczek, która urodziła się z wrodzomym brakiem prawej rączki i kości ramieniowej. 

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć akcję prosimy o wrzucanie plastikowych nakrętek w wyznaczone miejsca. Pojemniki znajdują się na korytarzach szkoły oraz u dyżurnego.

Choroba doświadczyć może nas w każdym okresie życia a każdy z nas bez względu na wiek zasługuje na pomoc i wsparcie innych.

 

POMÓŻMY DANIELOWI ZOBACZYĆ ŚWIAT

Dzięki zaangażowaniu naszej szkoły w poprzednich akcjach Fundacji Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, pomogliśmy uwierzyć wielu osobom, że życie jest piękne,

a ludzie dobrzy. W świetle tych pięknych aspektów, pragniemy po raz kolejny zachęcić do udziału w akcji charytatywnej.

Tegoroczna akcja ma na celu pomoc 19-letniemu Danielowi Czerniak, który 

od 7-go miesiąca życia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe objawiające się niedowładem czterokończynowym oraz padaczką lekoodporną. Daniel wymaga całodobowej pomocy i opieki ze strony bliskich. Daniela oraz jego młodszego brata samotnie wychowuje matka. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny tj. rowerowózek ułatwi Danielowi podróżonanie z najbliższymi i ukoi niepokój poprzez kontakt z naturą. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej akcji. Zakup cegiełek pomoże Danielowi  zrealizować swój cel.

Sprzedażą cegiełek zajmuje się Aleksandra Kozłowska oraz sekcja charytatywna.