2017/2018

FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W dniu 14 stycznia 2018 roku odbył się 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tradycyjnie jak co roku w kweście wzięli udział wolontariusze 56 osób) naszej szkoły.

Część wolontariuszy wsparła MDK w Zamościu podczas liczenia zebranych pieniędzy. (Wiktoria Run, Natalia Ryńko, Natalia Węcławik, Maria Iwanicka, Joanna Banach, Izabela Opoka, Diana Czochrowska, Krzysztof Kiecana, Olimpia Kaczorowska, Grzegorz Sarafin, Barbara Ptak, Kinga Sowa, Agnieszka Sykała).

 

Udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to czas, który jednoczy, czas gdy doświadczamy jak ważny jest każdy nawet ten najdrobniejszy gest pomocy i jak ogromna satysfakcja płynie z pomocy innym i bycia potrzebnym.

 

Wolontariusze WOŚP: Diana Czochrowska, Krzysztof Kiecana, Olimpia Kaczorowska, Grzegorz Sarafin, Barbara Ptak, Kinga Sowa, Agnieszka Sykała, Wiktoria Run, Natalia Ryńko, Natalia Węcławik, Maria Iwanicka, Joanna Banach, Izabela Opoka, Magda Kmieć, Weronika Bielińska, Klaudia Bochenko, Daniel Ząbek, Natalia Mróz, Katarzyna Pawłowska, Magdalena Kobylas, Kamila Duda,  Paulina Kierepka, Sebastian Wróbel, Aleksandra Paszko, Natalia Granda, Marta Mielnicka, Dominika Dumała, Oliwia Radomska, Aleksandra Figiel, Paulina Łopuszyńska, Daria Piwko, Katarzyna Kukiełka, Karolina Klus, Krzysztof Kiecana, Aleksandra Pataj, Diana Siemko, Kamil Mazurek, Natalia Królikowska, Zuzanna Mikuła, Wiktoria Buczek, Aleksandra Bakun, Krzysztof Madej

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i serce.

 

Turniej Charytatywny dla Patryka

Patryk to pacjent stowarzyszenia „Krok za krokiem”. Chłopiec jest w śpiączce. Zapadł w nią kilka lat temu po wypadku. Szansą dla niego jest dalsza, kosztowne leczenie, rehabilitacja i leki.

 

Nasi wolontariusze (Natalia Królikowska (II f), Ilona Śliwa (II f), Marta Otłowska (II f), Kinga Boniek (I h) włączyli się do akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dawcy Uśmiechu – Smile Donors i Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu.

Świąteczny Charytatywny Turniej Piłkarski – Patryk obudź się ! odbył się 26 grudnia 2017 r. na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu. Wydarzenie otrzymało Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Zamość. Całe przedsięwzięcie miało charakter charytatywny, sportowy 

i społeczny. Głównym celem turnieju było zebranie środków finansowych za pośrednictwem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” na leczenie i rehabilitację dla Patryka.

Podczas turnieju zagrało 24 drużyny, m.in. z I Liceum w składzie: Olimpia Kaczorowska 

(I h), Wiktora Koniec (I h), Kornelia Kulesza (III c), Kinga Boniek (I h), Ewa Mil (III c), Katarzyna Hawrylak (III f), Kinga Radlińska ( III b). 

 

Udało się zebrać 26000,41 zł

Turniej obfitował w wiele atrakcji. O godz. 16:00 przed finałem odbyła się część oficjalna z aukcjami oraz pokazem artystycznym. Wystąpili m.in. Michał Rycaj – Mistrz Świata we Freestyle Football oraz jego uczniowie (m.in. Kamil Skwaryło (III c)  z Akademii MichRyc. Wystąpili  ze swoim pokazem sztuk walki także sekcja Grappling/BJJ – Stronghold Team Zamość Judo „Legion” Zamość.  

Wszystkim, którzy poświęcili swój czas i włączyli się do akcji bardzo dziękujemy.

 

WIGILIA W SZPITALU

Wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem to już tradycja na oddziale paliatywnym, opiekuńczo- leczniczym i pediatrycznym zamojskiego szpitala. 

Wolontariusze odwiedzili pacjentów z małymi niespodziankami. Wręczając pacjentom stroiki, składając życzenia chcieli być choć na chwilę z pacjentami w tym szczególnym czasie. Wolontariusze zadbali także o świąteczny wystrój Szpitala.

 

NAPISALIŚMY 520 LISTÓW

Po raz kolejny nasze liceum wzięło udział w międzynarodowym Maratonie Pisania Listów Amnesty International. W to niezwykłe przedsięwzięcie zaangażowała się niemal cała społeczność szkolna.

 

Razem udało się napisać 520 listów, by walczyć z niesprawiedliwością i dbać o przestrzeganie praw człowieka.

Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję.

 

SZLACHETNA PACZKA

To ludzie pomagają, nie rzeczy. Szlachetna paczka to system pomnażania dobra. To dobro już działa i pomnaża się w tych, którzy przyłączyli się do akcji i wiedzą, że więcej szczęścia jest w dawaniu. Radością i wzruszeniem reagowały rodziny, które w tym roku otrzymały Szlachetną Paczkę, przygotowaną przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Dzięki szlachetności i pomocy darczyńców udało się nam przygotować paczki dla siedmiu „naszych” rodzin. Dziękujemy za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Działająca w naszej szkole sekcja charytatywna zorganizowała kiermasz ozdób  bożonarodzeniowych. Przepiękne prace: kartki, stroiki, choinki, bombki wykonali uczniowie naszego liceum pod kierunkiem pani Małgorzaty Dybiec i pani Agnieszki Niańko. Podczas kiermaszu można było zaopatrzyć się również w śliczne aniołki i świece, których sprzedażą zajęli się wolontariusze Caritas pod kierunkiem księdza Jerzego Frankiewicza.

Kwota uzyskana ze sprzedaży ozdób wyniosła  ponad 560 złotych. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli inicjatywę wolontariuszy.

POMOC DLA IGORKA

Igorek Kotowski przyszedł na świat z bardzo rzadką wadą serca – sercem jednokomorowym. Aby żyć musi poddać się kosztownej operacji. Koszt operacji znacznie przewyższa możliwości finansowe jego rodziców. Dlatego wolontariusze naszej szkoły zaangażowali się w pomoc Igorkowi, organizując kawiarenkę charytatywną.

Wszystkim darczyńcom dziękujemy. Pieniądze można wpłacać na konto fundacji Sie Pomaga https://www.siepomaga.pl/igorkotowski

DZIEŃ DAWCY DLA ADRIANA I INNYCH

W weekend 16 i 17 grudnia 2017 r. w Galerii Twierdza w Zamościu stanęły stoiska fundacji DKMS, gdzie grupa 50 wolontariuszy naszej szkoły rejestrowała potencjalnych dawców szpiku. Weekendowa akcja odbyła się pod hasłem „ Dzień Dawcy dla Adrianna i Innych”.  

Wszyscy wolontariusze zostali przeszkoleni, ale w razie wątpliwości dzwonimy do fundacji, tam stacjonuje lekarz i odpowiada na wszystkie pytania - wyjaśnia Katarzyna Poniatowska, koordynatorka stoiska w Galerii Twierdza. 

Akcja zakończyła się sukcesem, zarejestrowało się ponad 300 osób, co daje nowe szanse na życie dla osób, które czekają na przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Z całego serca pragniemy podziękować każdej osobie, która dołączyła do grona potencjalnych dawców. Gratulujemy podjęcia dobrej decyzji – dzięki temu może właśnie ktoś z nas uratuje życie innej osobie! Podziękowania należą się także wolontariuszom, którzy bezinteresownie wsparli akcję – BRAWO! :)

 

Happening dla Adriana

8 grudnia 2017 r. I Liceum Ogólnokształcące wspólnie z Fundacją DKMS zorganizowało happening mający na celu nagłośnienie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod hasłem „Zagrajmy dla Adriana, razem możemy więcej”. 

 

 

Uczniowie pojawili w mikołajowych czapkach, z transparentami, chorągiewkami oraz białymi i czerwonymi balonami, gdzie młodzież I LO rozpoczęła wydarzenie muzycznym koncertem na Rynku Solnym.

 

 

 

W happeningu uczestniczył również Prezydent Andrzej Wnuk, rodzina Adriana, przedstawiciele DKMS oraz II Liceum w Zamościu. 

Następnie uczestnicy utworzyli pochód, który przeszedł przez zamojski Rynek Wielki, rozdając ulotki, balony i chorągiewki. 

Zachęcali mieszkańców do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku prowadzonej przez DKMS aby pomóc w znalezieniu bliźniaka genetycznego dla 13-letniego Adriana Kielara z Łabuń Reformy, który ponownie musi stoczyć walkę z białaczką.

Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji Adrian, oraz inne potrzebujące osoby znajdą potencjalnych dawców.

Wszystkim, którzy włączyli się do zorganizowania happeningu bardzo dziękujemy.

Akcje te odbędą się już w przyszły weekend:

sobota, 16 grudnia

9.00 - 21.00 – Galeria Twierdza, ul. Przemysłowa 10, Zamość

10.00 - 20.00 – Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13, Zamość

niedziela, 17 grudnia

10.00 - 20.00- Galeria Twierdza, ul. Przemysłowa 10, Zamość

10.00 - 20.00 – Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13, Zamość

9.00 - 21.00 – Carrefour, ul. Lwowska 56, Zamość

10.00 - 18.00 – Dom Kultury w Łabuniach, ul. Parkowa 9.

 

Gala Wolontariatu 

Zamojskie Centrum Wolontariatu w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia funkcjonowania Stowarzyszenia. Okazją do świętowania była Gala Wolontariatu w dniu 5.XII.2017 r.

Tradycyjnie też, podczas gali wyróżniono najaktywniejszych wolontariuszy, doceniono kluby wolontariusza i ich koordynatorów.  Podziękowania otrzymali również wolontariusze naszej szkoły: Emilia Serecka (IIIe), Weronika Lisiewicz (IIe), Kinga Radlińska (IIIb), Weronika Mulawa (IIIc), Julia Źwiernik (IIIe), Katarzyna Malczewska (IIIb), Aleksandra Kuźma (II i), Kinga Koziej (II i)  oraz koordynatorka wolontariatu p. Agnieszka Niańko.  Nagrodą Prezydenta Miasta Zamość wyróżniona została Emilia Serecka (III e).

Z okazji 15-lecia Centrum Wolontariatu Pani Dyrektor Bożena Krupa przekazała twórczyniom Zamojskiego Centrum Wolontariatu p. Krystynie Rybińskiej–Smyk oraz p. Ewie Szczepańskiej drobny upominek, dziękując za długoletnią współpracę. 

 

Pomocnicy Mikołaja

"I Ty zostań Świętym Mikołajem" - pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole kolejna świąteczna zbiórka słodyczy i maskotek dla Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu. To dzięki ludziom o wielkich sercach przez trzy tygodnie, udało się zgromadzić kilkadziesiąt paczek dla podopiecznych.

Dziękujemy wszystkim klasom, które w sposób szczególny włączyły się do akcji mikołajkowej. Dziękujemy za wasze WIELKIE SERCE.

Nakrętki dla Natalki

Zbieramy nakrętki dla Natalii Saczek, która urodziła się z wrodzonym brakiem prawej rączki i kości ramieniowej. Pojemniki na nakrętki znajdują się na korytarzach szkoły. Dziękujemy za wsparcie akcji.

„PIERWSZA POMOC, NIE BÓJ SIĘ DZIAŁAĆ”

Wraz z upływającym czasem zmniejsza się szansa na przeżycie rannego / rannej. Udzielanie pierwszej pomocy nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy wykonać kilka prostych czynności.

Grupa wolontariuszy naszej szkoły 9-13 grudnia 2017 uczestniczyła w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanym przez Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

 

W szkoleniu udział wzięły: 

Patrycja Nowosadzka (IIi), Anna Umińska (IIi), Paulina Wyłupek (IIi), Oliwia Ziętek (IIi), Monika Fusiarz (IIi), Angelika Książka (IIi), Paulina Jamroż (IIi), Paulina Mielnicka (IIh), Joanna Horoch (IIh).

 

Znicz dla Lwowa

 

Wolontariusze naszej szkoły zorganizowali akcję zbierania zniczy, które zapłonęły na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim, Obrońców Lwowa w dniu 11 listopada ku pamięci poległych polskich żołnierzy. Zbiórka jest wspólnym przedsięwzięciem z biurem turystycznym „Quand”.

 

„Kromka Chleba dla sąsiada”

19 września br. w sklepach sieci „Biedronka” wolontariusze naszej szkoły zbierali żywność dla samotnych i starszych osób. Akcja nosi nazwę „Kromka Chleba dla sąsiada” i ma na celu zgromadzenie żywności, która zostanie przekazana osobom ubogim oraz uświadomienie społeczeństwa na ich potrzeby i los.

Częścią akcji będzie wspólne dzielenie się chlebem, organizowane w niedzielę 24 września przez Caritas na rynkach polskich miast oraz w parafiach, w których działają Parafialne Zespoły Caritas. Wydarzenia te będą wyrazem łączności z ubogimi oraz symbolem Caritas – miłości mądrej i praktycznej, rozumiejącej, że najważniejszą rzeczą jest dzielenie się sercem.

 

W akcji charytatywnej udział wzięli:

Magda Kmieć IIe

Rafał Kostrubiec IIe

Aleksandra Paszko IIe

Izabela Wasyluk IIe 

Grzegorz Lipiec IIg

Zuzanna Mikuła IId

Wiktoria Buczek IId

 

Koncert zespołu „Drewlanie”

W dniu 19 września br. uczniowie I LO (klasy I f, II d) wzięli udział w koncercie charytatywnym zespołu „Drewlanie”, który odbył się w Zamojskim Domu Kultury. Zespół „Drewlanie” istnieje już od 35 lat. Nazwa pochodzi od mniejszości narodowej zamieszkującej tereny Ukrainy. Muzycy są z Żytomierza, oddalonego o sto kilometrów od Kijowa.  Grają muzykę popularną, rockową oraz ukraińskie i polskie piosenki ludowe. Dbają o kontakt z publicznością, zachęcając do wspólnego śpiewania. Występ ukraińskich muzyków był dobrą zabawą, dostarczył dużo pozytywnej energii, a przede wszystkim miał szlachetny cel. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na Fundusz Humanitarnej Pomocy Mieszkańcom Wschodniej Ukrainy.

„Lubelszczyzna dla Syrii”

18 września 2017 roku na Zamku Lubelskim, nasi wolontariusze uczestniczyli w spotkaniu „Lubelszczyzna dla Syrii”, podczas którego kilkudziesięciu sygnatariuszy złożyło podpis pod Deklaracją na rzecz pomocy poszkodowanym w wyniku wojny w Syrii. 

Sygnatariuszami dokumentu są przedstawiciele środowisk kościelnych, rządowych, samorządowych oraz biznesowych.

Akcja „Lubelszczyzna dla Syrii”, spełniać ma dwa kryteria. Pierwszym z nich jest zebranie pieniędzy na odbudowę i remont domów rodzin syryjskich, które zostały zniszczone podczas wojny. Drugie natomiast, to uwrażliwienie na ogrom tragedii, która spotkała bezbronnych ludzi w ich ojczyźnie.

Zachęcamy do wsparcia akcji „Lubelszczyzna dla Syrii”, której celem jest zebranie środków finansowych na odbudowę domów w Aleppo i innych miastach Syrii, które ucierpiały w wyniku prowadzonych działań wojennych. 

W akcję można włączyć się wpłacając datki pieniężne na konto bankowe:

 

  • PLN: 63102049000000850230555762 z dopiskiem „Lubelszczyzna dla Syrii”
  • EUR: PL30102049000000870230555773 z dopiskiem „Lubelszczyzna dla Syrii”

 

lub wysyłając SMS o treści RATUJE pod numer 72405 (koszt 2,46 z VAT)