2018/2019

Pomoc dla Hospicjum

Nasza szkoła w  w bieżącym roku szkolnym przystapiła do programu Pola Nadziei realizowanym na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Poniżej przedstawiamy krótką historię tej placówki

Hospicjum Santa Galla założone zostało w 1998 roku w Łabuńkach Pierwszych przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa, które w Polsce ma pięć domów zakonnych i jedno hospicjum właśnie pod Zamościem.

Dyrektorem hospicjum jest ks. Michał Przybysz (ma 42 lata i pochodzi z okolic Stalowej Woli) przybył tutaj , jako kleryk. Odbywał praktyki, pracował, przyglądał się pracy w hospicjum. W 2002 roku został wyświęcony na kapłana w Częstochowie. I wtedy postanowił wrócić do Łabuniek. Od 14 lat jest tam dyrektorem. Początkowo działalność hospicjum obejmowała wyjazdy do domów pacjentów, od stycznia 2000 roku w odremontowanej oficynie zachodniej funkcjonuje oddział stacjonarny, gdzie w chwili obecnej przewidziane są miejsca dla 14 pacjentów głównie z chorobą nowotworową oraz innymi chorobami w stanie terminalnym. Placówka mieści się na terenie XIX wiecznego zespołu parkowo-pałacowego w Łabuńkach, w skład którego wchodzi pałac, dwie oficyny, całość otacza 12 hektarowy park. 

W kwietniu 2003 r. w odremontowanej oficynie wschodniej uruchomiona została kuchnia, w której przygotowujemy posiłki dla naszych pacjentów. Opieka świadczona w oddziale stacjonarnym oraz w domu pacjenta jest bezpłatna, pacjent i jego rodzina nie ponosi żadnych kosztów związanych z pobytem i opieką w naszym hospicjum. Dokumenty potrzebne do przyjęcia chorego do hospicjum:

  • skierowanie od lekarza
  • karty informacyjne o przebiegu leczenia
  • zgoda osoby ubiegającej się o przyjęcie lub jej opiekuna
  • dokument tożsamości
  • potwierdzenie ubezpieczenia

Pomoc hospicjum nie kończy się z chwilą śmierci pacjenta. Zmarli otaczani są modlitwą, a rodzinie służymy pomocą i wsparciem w przeżyciu trudnych chwil związanych ze śmiercią bliskiej osoby. Każdego roku w listopadzie odprawiana jest Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych pacjentów, na którą zapraszane są rodziny zmarłych.